SKU: # 762104   |   Model: # 251-6319-593   |    Product Reviews4 Reviews  Write a Review
Found a better price?
Additional Photos:
2 models to choose from:
Notify Me
Buy Online
 Add to Cart
Buy In-Store
Description
Like all Electromatic guitars, it delivers the fearless and electrifying authenticity that has set Gretsch apart as the quintessential rock 'n' roll guitars from the very beginning. The G5422G-12 features a laminated maple body with vintage inspired perimeters and refined arches, as well as all-new trestle block bracing to help reduce unwanted feedback. By increasing rigidity and contact between the top and back of the body, the new trestle block design also results in the sound having a faster attack with more focus, snap, and increased sustain. Coupled with all-new FT-5E Filter'Tron™ pickups, this hollow build's voice explodes with huge full-bodied punch, classic chime and enhanced presence, clarity and note definition. An all-new Classic "C"-shaped maple neck offers a more comfortable playing feel for improved playability and performance, and is topped with a 12"-radius laurel fingerboard.
It's the sound of honor itself - play proud.
Features
• All-new FT-5E Filter'Tron™ pickups
• Laminated maple body with trestle block bracing
• All-new Classic "C"-shaped maple neck featuring a 12"-radius laurel fingerboard with pearloid hump block inlays
• Oversized bound F holes and multi-ply body binding
• Smaller late-'50s G6120 bound headstock
• Graph Tech® NuBone® nut
• Gretsch G-cutout tailpiece
• Adjusto-Matic™ bridge with secured laurel base
• Gold pickguard and gold hardware
Specifications
• Collection: Electromatic®
• Body Material: Laminated maple
• Body Finish: Gloss
• Bracing: Trestle block
• Neck: Maple, Classic "C"
• Neck Finish: Gloss
• Fingerboard: Laurel, 12" (305 mm)
• Frets: 22, medium jumbo
• Position Inlays: Pearloid neo-classic™ hump block
• Side Dots: Black
• Nut (Material/Width): Graph Tech® NuBone™, 1.77" (45 mm)
• Tuning Machines: Die-cast sealed
• Scale Length: 24.72" (628 mm)
• Bridge: Adjusto-Matic™ with Secured Laurel Base
• Tailpiece: Gretsch® G-Cutout
• Pickguard: Gold Plexi
• Pickups: FT-5E Filter'Tron™ (Bridge), FT-5E Filter'Tron™ (Neck)
• Pickup Switching: 3-Position Toggle
• Controls: Volume x2, master volume with treble bleed, master tone
• Hardware Color: Gold
• Strings: Nickel plated steel (.011-.049 Gauges)
• Case/Gig Bag: Not included
Features
• Graph Tech® NuBone® nut
• Gretsch G-cutout tailpiece
Specifications
• Collection: Electromatic®
• Body Finish: Gloss
• Bracing: Trestle block
• Neck: Maple, Classic "C"
• Neck Finish: Gloss
• Frets: 22, medium jumbo
• Side Dots: Black