Shure BLX24/SM58 Wireless Handheld System w/ SM58 Microphone (H9: 512-542 MHz)
SKU: # 398443   |   Model: # BLX24/SM58-H9   |    Product Reviews0 Reviews  Write a Review
Found a better price?
BLX24/SM58 Wireless Handheld System w/ SM58 Microphone (H9: 512-542 MHz)
Additional Photos:
Product Videos :
YouTube Video BLX Wireless System Overview
4 models to choose from:
Notify Me
Buy Online
 Add to Cart
Buy In-Store
Description
SM58/BLX2 Handheld Transmitter
BLX4 Receiver
Features
• Lightweight, rugged construction
• -10dB gain attenuation selectable on handheld
• Power and Battery Status LED on handheld
• Up to 300 ft (91 m) operating range for total wireless freedom
• Up to 14 hours of continuous use from 2 AA batteries
• Offers a 24 MHz tuning bandwidth and up to 12 compatible systems per frequency band
Specifications
BLX2 Handheld Transmitter
Audio Input Level gain:
• 0dB: -20 dBV maximum
• -10dB: -10 dBV maximum
Gain Adjustment Range: 10 dB
RF Transmitter Output: 10 mW, typical varies by region
Dimensions: 224 mm X 53 mm dia. (8 7/8 X 2 1/8 in.)
Weight: 218 g (7.7 oz.) (without batteries)
Power Requirement: 2 LR6 AA batteries, 1.5 V, alkaline
Battery Life: up to 14 hours (alkaline)
BLX4 Single Channel Wireless Receiver
Output Impedance: XLR connector: 200 ohm, 6.35 mm (1/4") connector: 50 ohm
Audio Output Level (Ref. 33 kHz deviation with 1 kHz tone): XLR connector: -27 dBV (into 100k ohm load), 6.35 mm (1/4") connector: -13 dBV (into 100k ohm load)
RF Sensitivity: -105 dBm for 12 dB SINAD, typical
Image Rejection: > 50 dB, typical
Dimensions: 40mm X 188mm X 103mm
Weight: > 241g (8.5 oz.)
Housing: Molded ABS
Power Requirements: 12-15V DC @ 160mA supplied by external power supply (tip positive)