Electro-Voice ELX200-12P 12-Inch 2-Way Powered Speaker
SKU: # 510107   |   Model: # ELX200-12P   |    Product Reviews1 Reviews  Write a Review
Found a better price?
ELX200-12P 12-Inch 2-Way Powered Speaker
Additional Photos:
Notify Me
Buy Online
 Add to Cart
Buy In-Store
Description
ELX200-12P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 130 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (12-inch EVS-12M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
Specs:
Connector Types: (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
Coverage (Nominal -6 dB): H90
Coverage (Nominal -6 dB): V60
Crossover Frequency: 1700Hz
Depth: 344mm (13.54")
Enclosure Material: Polypropylene Composite
Family: ELX200
Frequency Range (-10 dB): 51 Hz 20 kHz
Frequency Response (-3 dB): 57 Hz 16 kHz
Grill: 18 AWG steel with powdercoat
Height: 629mm (24.76")
HF Transducer: DH-1C 1-inch titanium compression driver
LF Transducer: EVS-12M 300 mm (12 in)
Max. SPL/1m (calc): 130dB
Power Consumption: 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A
Power Rating: 1200W
Powered or Passive: Powered
Shipping Weight: 17.7kg (39.02 lbs)
Speaker Type: Full-Range
Suspension: (3) M10 suspension points
Weight Net: 15.6kg (34.39 lbs)
Width: 363mm (14.29")
Woofer Size: 12inch