Two Notes - TNCAPTORX16
SKU: 738778 Model: TNCAPTORX16 Serial: 127d8768 Views: 92
Two Notes - TNCAPTORX16
Two Notes - TNCAPTORX16 2
Two Notes - TNCAPTORX16 2
Buy From Store
Quantity Available: 1
Condition: Used Good Condition
Notify Me
 Customer responsible for any shipping charges.
 This product may not come in original packaging.
Description
A Premium, compact reactive load box and more.
Feature Packed
Effortlessly Control the Miking Chain
Twin Tracker
All New Stereo Reverb
Enhance your Tone
Two XLR outputs, Three possibilities
Specifications
Input / Output
Speaker input: 1/4" jack unbalanced (TS)
Speaker output: 1/4" jack unbalanced (TS)
Headphones output: 1/4" jack balanced (TRS)
Left / Right outputs:
XLR Balanced
Maximum output level: 15 dBu
Impedance: 600 Ohms
MIDI input:
1/8" jack balanced TRS
Jack to MIDI cable adapter supplied
USB connector:
USB 2.0 Micro-B
USB Micro-B to USB A cable supplied
Dimensions and Weight
Dimensions (W x D x H)*: 12.8cm x 17.5cm x 6.4cm 5" x 6.7" x 2.5"
*Including connectors and knobs
Weight: 1300 g / 2.9 lbs
Load Box
Maximum Admissible Power : 100W RMS
Impedance : 8Ohm or 16Ohm depending on version
Attenuation levels : -38 dB, -20 dB, 0dB
Digital Audio
AD/DA Converters : Studio-grade 24-bit / 96 kHz
Bandwidth (-1dB): 30 Hz - 19 kHz
Signal-to-noise ratio: > 95 dB
Internal Processing: 32-bit floating-point
Latency: 2.2 ms (Speaker Input to Left/Right Outputs)
Power
Power input connector: DC connector, 2.1mm x 5.5mm, center negative
Supplied adapter: 100-240v AC to 12v DC 2A
Included:
- MIDI cable - MIDI 5 pin DIN type A connector to TRS jack 3.5 mm (1/8") connector