Vox - VT100-VOX
SKU: 300668 Model: VT100-VOX Serial: 004099 Views: 70
Vox - VT100-VOX
Vox - VT100-VOX 2
Buy From Store
Quantity Available: 1
Condition: Used Very Good Condition
Notify Me
 Customer responsible for any shipping charges.
Description
The Vox Valvetronix VT100 is a 100W combo amp that gives you 22 amp models ranging from the latest high-gain types to hard-to-find boutique and vintage amplifiers. The Vox VT100 also boasts a full complement of effects, allowing it to cover the needs of a wide variety of styles and performance techniques. The Valvetronix amp also includes 66 preset programs, including 22 song programs that simulate the guitar sounds of famous guitarists. Now even beginners can start enjoying serious guitar sound right away.
Vox Valvetronix VT100 100W 2x12 Guitar Combo Amp Specifications:
Number of amp types: 22
Number of programs: 66 preset, 8 user
Input/output jacks: 1 x Input, 1 x Foot SW jack, 1 x Phone jack,
Power amp output: Maximum 100W RMS @8 ohms
Speaker: w x VOX original (12", 8 ohm)
Signal processing A/D conversion: 24-bit, D/A conversion: 24-bit, Sampling frequency: 44.1 kHz