Electro-Voice - EKX-15P-US
SKU: 434073 Model: EKX-15P-US Serial: 5165551900030477 Views: 636
Electro-Voice - EKX-15P-US
Electro-Voice - EKX-15P-US 2
Electro-Voice - EKX-15P-US 2
Buy From Store
Quantity Available: 1
Condition: Used
Notify Me
 Pick up at the store only. Contact Mississauga Ontario
 This product may not come in original packaging.
   Sorry, this item is not available for purchase
Description
Features:
* High-efficiency 1500 W Class D power amplifier delivers up to 134 dB peak SPL on the EKX-15P via high-sensitivity transducers designed and engineered by EV.
Specifications:
Maximum SPL: 134 dB Maximum SPL is measured at 1 m using broadband pink noise at maximum output
Power Consumption: 1.8 A Current rating is 1/8 power
Power Rating: 1500 W
Frequency Response (-3 dB): 55 Hz - 18 kHz Hz Full space measurement using the music DSP preset
Frequency Response (-10 dB): 48 Hz - 20 kHz Hz Full space measurement using the music DSP preset
Coverage (Nominal -6 dB) H: 90
Coverage (Nominal -6 dB) V: 60
LF Transducer: EVS-15M 381 mm (15 in)
HF Transducer: DH-1M 1-inch titanium compression driver
Crossover Frequency: 1.7 k Hz
Connector Type: (1) Stereo RCA input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR link output
Enclosure Material: 15 mm, plywood with EVCoat
Grill: 18 AWG steel with powdercoat
Suspension: (8) M10 threaded mounting points
Height: 685 mm (26.97")
Width: 432 mm (17.01")
Depth: 429 mm (16.89")