Gibson - 1.FA5.CO.J10
SKU: 798797 Model: 1.FA5.CO.J10 Serial: F5-000234 Views: 259
Gibson - 1.FA5.CO.J10
Gibson - 1.FA5.CO.J10 2
Gibson - 1.FA5.CO.J10 2
Gibson - 1.FA5.CO.J10 2
Buy From Store
Quantity Available: 1
Condition: Used Excellent Condition
Notify Me
 Customer responsible for any shipping charges.
 This product may not come in original packaging.
You are looking at serial F5-000234
We have 6 of these online.
Compare all 6
Description
Vintage Tone...Reimagined!
Players in the know have long understood that one of the secrets to great overdriven tone is power amp overdrive, and lower-powered amps are key to turning up and achieving that cranked power amp sound without overwhelming volume levels. The Gibson Falcon 5 1x10 Combo is ideal for those demanding touch-sensitive, nuanced response at the low end of the gain and power spectrum, with a harmonically rich blend of vintage power-amp overdrive when turned up. All this vintage-flavored magic is brought to life via the unique mid-enhanced voice from a 10" Jensen® Blackbird Alnico speaker, which perfectly complements the volume range and single-ended Class A power section.
Features
* Handcrafted in Petaluma, California
* All-Tube Amplifier: 1x 6V6 (or 6L6) Power Tube / 3x 12AX7 Preamp Tubes
* Single-Ended, Pure Class A Power
* Cathode Biased, Maintenance-Free
* All-Tube Spring Reverb
* Monitor (Slave) DI Output Fixed Attenuated from the Speaker Output
* Polished Stainless Steel Control Faceplate
* Aluminum Chassis
* Slip Cover Included
* 10" Jensen Blackbird Alnico Speaker
Specifications
Channels & Modes: 1 Channel / 2 Modes (Normal or Low)
Channels/Inputs: Normal & Low Inputs - NORMAL = Clean to Overdrive, LOW = Cleaner
Graphic Eq Reverb Fx Solo: Reverb
Speakers Impedance: 1 - 10" 8 Ohm Jensen Blackbird ALNICO 40 / Total Load = 8 Ohms
Weight: 26 lbs. (11.79 kg.)
Amp Type: Tube
Rectifier Type: Silicon Diodes
Preamp Tubes: 3x 12AX7
Power Amp Tubes: 1x 6V6 (or optional 1x 6L6)
Maintenance Free Fixed Bias: Cathode Biased, which is also Maintenance Free
Built In Power Amp Attenuation: Yes 2-Way Attenuator Switch provides Full or Low Power operation
Channel Controls: Volume, Tone, and Reverb Controls
Reverb Effects Bypass Options: All-Tube Spring Reverb
Speaker Outputs: One 8 Ohm and Two 4 Ohm
Slave Output: Yes - Fixed-Attenuated "MONITOR" Output from the Speaker Output
Slip Cover: Included - Fitted Slipcover
Cabinet Material: Marine Grade, Baltic Birch
Speakers Impedance: 1 - 8 Ohm Jensen Blackbird ALNICO 40 / Total Load = 8 Ohms
Extra Features: Vintage-Inspired Construction for Tone & Portability
Weight: 26 lbs. (11.79 kg.)
Width: 16" (40.64 cm)